O psaní: Pět knih, které byste neměli minout

Blíží se konec roku. Mezi různá best of, která plní internet, přidávám jedno svoje. Knížky o knížkách, psaní o psaní i nějaká ta příručka… Pokud to se psaním myslíte aspoň trochu vážně, zkuste se porozhlédnout po níže vyjmenovaných publikacích. Je jedno, zda píšete román, články na blog nebo se věnujete třeba copy. Určité zásady jsou totiž přenositelné a jejich mix je možná to nejlepší, co si nalít do hlavy. Tak hurá do toho. 

  1. Jak číst romány jako profesor – Thomas C. Foster 

Jak číst romány jako profesorAnotace: O čem všem musí autor rozhodnout, než začne psát román? A co vlastně dělá román románem? Na tyto a mnohé další otázky ve své knize Jak číst romány jako profesor odpovídá literární teoretik Thomas C. Foster. Zkoumá žánr románu a jeho specifika s velkou dávkou nadhledu a vtipu, čímž suchopárnou literární teorii proměňuje v lákavé dobrodružství. Foster vypráví příběh románu (od Cervantesova Dona Quijota přes romány Jane Austenové či Ernesta Hemingwaye až k dílům současných autorů) s takovým zaujetím, že je těžké nenechat se jím strhnout. Stručná historie románu je však pouze prostředkem k seznámení se se základními autorskými postupy. Jejich znalost je obzvláště užitečná v dnešní době, kdy je zdůrazňován podíl čtenáře na utváření celkového významu díla. V této nelehké roli je kniha “Jak číst romány jako profesor” poučeným a zábavným pomocníkem, který čtenáře dovede k intenzivnějším zážitkům z četby. A ani nemusí být profesor.

Proč ji číst? Dozvíte se například, co všechno může autor o románu prozradit už na jeho první stránce. Odhalíte úskalí ich-formy, napravíte neučesané konce, a nechybí ani trocha konspiračních teorií. 

  1. O psaní – Alexandra Berková 

O psaníAnotace: Kniha od autorky, jež u nás patří k zakladatelům oboru tvůrčího psaní. Spisovatelka a scenáristka Alexandra Berková vyučovala tvůrčímu psaní od roku 1990 až do své smrti v roce 2008. Její kniha O psaní je návodem nejen pro tvůrčí psaní, ale i čtení a myšlení. Za čtenářsky přitažlivou, pro Berkovou tak typickou živelností se skrývá hutný, inspirativní a zkušenostmi podložený esej, který ocení jak začínající adepti tvůrčího psaní, tak i ostřílení matadoři z řad autorů i čtenářů.
Devítidílný text “O psaní” v knize doplňuje také úvaha na téma vztahu učitele a žáka, dále rozhovor Boženy Správcové s Alexandrou Berkovou a vzpomínkový text spisovatele a publicisty Jakuba Šofara.

Proč ji číst? To se nedá lehce napsat… Brilantní jazyk a skvěle uspořádané myšlenky navozují pocit opojení, který vás bude provázet až do posledního písmenka. 

  1. O psaní (memoáry o řemesle) – Stephen King 

O psaníAnotace: Při psaní nejde o vydělávání peněz, o slávu, o randění, o sex ani o navazování nových přátelství. Nakonec jde vždycky o to, abyste obohatili život těch, kdo budou vaše dílo číst, a stejně tak i svůj vlastní. Část téhle knihy se zabývá tím, jak jsem se to naučil já. Další část je o tom, jak to vy můžete dělat líp. Na závěr vám dávám povolení: Psát smíte, měli byste, a pokud máte dost odvahy do začátku, zvládnete to. Psaní je magie, stejně jako kterékoli jiné umění – je to živá voda. A voda je zadarmo. Tak pijte. Pijte, co hrdlo ráčí!

Proč ji číst? Protože je to King, který psát umí, a protože tuhle knížku slupnete jak malinu. Ale pozor, neškodila by jí pečlivější editorská ruka. Pokud některé slabiny odhalíte, jste na tom se psaním dobře!

  1. Knihy Markéty Dočekalové o tvůrčím psaní 

Tvůrčí psaníPřehled: Tvůrčí psaní pro každého, Tvůrčí psaní pro každého – 2, Tvůrčí psaní pro každého – 3, Tvůrčí psaní v otázkách a odpovědích 

Proč je číst? Shrnují tak nějak všechno, co o tvůrčím psaní potřebujete vědět. Jsou z českého prostředí a porozumí jim i úplný začátečník. 

  1. Webcopywriting pro samouky – Pavel Šenkapoun 

Web copywritingAnotace: Nemáte vystudovaný marketing a nikdy jste nepracovali v internetové agentuře? To ještě neznamená, že byste tvorbu webových textů nemohli vzít do vlastních rukou! Webcopywriting pro samouky je kniha napsaná tak, aby jí rozuměla každá internetová lama. S její pomocí si vybudujete přesvědčivou internetovou identitu, připravíte strategii pro webový obsah a napíšete produktové texty, které budou zákazníkům dávat smysl. Co víc potřebujete k podnikání v éře internetu? Jen kvalitní produkt, trochu odvahy a chuť komunikovat s lidmi. Všechno ostatní přijde samo.

Proč ji číst? Protože o (web)copywritingu nebylo ještě nic lepšího napsáno – tedy u nás. Protože jste možná lama :).

Bonus: Pište správně česky (poradna šílených korektorů) – Dalibor a Petr Behúnovi 

Pište správně českyAnotace: Tato kniha není teoretickým pojednáním o češtině jako ostatní knihy. Nedočtete se v ní o historii naší mateřštiny, o významných jazykozpytcích ani o jednotlivých jazykovědných oborech. Nenajdete v ní vyjmenovaná slova ani tabulku s přehledem slovních druhů. Proč ji tedy vůbec otevírat? Protože – a to byste určitě neuhodli – vám pomůže psát správně. Nepříliš oblíbené suchopárné definice v co největší míře ustoupily konkrétním a snadno pochopitelným příkladům, které nezřídka vycházejí přímo z korektorské praxe autorů. Věříme, že se pro vás tato kniha stane užitečným a spolehlivým pomocníkem, který bude stát na vaší straně, až vám snad čeština nastaví svou odvrácenou tvář. 

Proč ji číst? Abyste nakonec všechno nezabili neznalostí češtiny. Vtipná a přehledná publikace, která nemá s nudnými příručkami nic společného. 

Napište mi také své tipy na dobré knížky o psaní!

Lenka
mám ráda dobré příběhy, praktické diáře, červené svetry a pruhovaná trička, ořezané tužky, záložky a knížky, kávu a tři tečky...

One Response to “O psaní: Pět knih, které byste neměli minout

  • Jisteze napsal plno dalsich knih, toto je jen par z nich. Zalezi je na vas, jake jeho knihy si poridite. Nejlepsi je zacit od prvnich dvou vise zminovanych, na ktere navazuji dalsi, at lepe pochopite jeho podstatu. Preji krasne cteni pro vas osobni rozvoj.