Do Centralu přiletěla knihovna

Kladenští knihomolové dobře vědí, že pravidelný přísun dobrých knížek najdou nedaleko autobusového nádraží – ve Středočeské vědecké knihovně. A kdo by se snad „vědárny“ trochu bál, může se teď v Centralu přesvědčit, že opravdu není čeho. Knihovna svoje křídla rozepjala ve druhém patře obchodního centra – ve výstavní síni, kde se bude prezentovat do 16. září 2017.

Neděste se vzletného úvodu, může za něj prostý fakt, že výstavu pořádanou ke 120. výročí vzniku knihovny nelze jen tak přehlédnout. A nelze se také ubránit okamžité asociaci, kterou vzbuzuje: „Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla…“ Autorka výstavy Barbora Krejčířová jako by naplnila známé přísloví do posledního písmene.

Centrální objekt vytvořený z hejna papírových ptáků vznášejících se nad otevřenými knihami vás zaujme i v okamžiku, kdy budete bloumat kolem a dumat nad novými slevami v háemku nebo nad menu v KFC. Stačí k tomu periferní vidění a výstavu jen tak neminete. Vtáhne vás jako dobrý příběh…

 

Za pozornost pak stojí i zbytek expozice. Knihovna ukazuje, že její činnost je hodně pestrá. Kromě půjčování knížek pořádá kulturní akce, nabízí informace o regionu nebo se stará o menší knihovny ve svém okolí. Je toho ale ještě daleko více.

Rádi bychom se výstavou přiblížili těm, kteří nás třeba ještě tolik neznají, nebo mají obavy, že u nás nenajdou “normální” literaturu, prozradila nám Petra Rašková, tisková mluvčí knihovny.

 

Napadá vás otázka „co má knihovna společného s místem, jako je Central“? Možná víc, než byste čekali. Knihovna je především služba, je to místo, kde můžete strávit volný čas, pobavit se a něco zažít. Zároveň je od obchodního centra vzdálena, co by kamenem dohodil. Využijte toho, až pojedete z nákupu. Minimálně zjistíte, že čtení žádná věda není – což je motto knihovny i název aktuální výstavy.

Víte, že:

  • ve fondech knihovny naleznete více než 700 000 dokumentů?
  • knihovna půjčuje také e-knihy nebo deskové hry?
  • nejpůjčovanější knížkou roku 2016 se stala Dívka ve vlaku?
  • v knihovně můžete při akcích potkat profesora Hilského, ale i „moderního fotra“ – autora stejnojmenného Deníku?
  • se v knihovně uskutečnila také svatba nebo natáčení filmu?

Více informací o knihovně a jejích službách najdete na www.svkkl.cz

Lenka
mám ráda dobré příběhy, praktické diáře, červené svetry a pruhovaná trička, ořezané tužky, záložky a knížky, kávu a tři tečky...

Comments are closed.